Vi vaknade till underbar blå himmel, men vindarna tog i ordentligt.
Lager på lager av kläder åkte på mina ägare, som skulle ut på vinskörd.
Samling på gården vid 13:00 för information och utdelning av hinkar.
Upp på flaket som drogs av en bil och inte en häst 😅. De var 90 personer som skulle ut till vinfältet ca 6 minuter bort från gården. Så det blev två turer för flaket för att få dit alla.
Efter ca 1,5 timmars skördande hade mina ägare fyllt och burit ca 100-150 liter vindruvor 😅
Påfyllning av lite förda och sedan var det dax igen.
Efter en knapp timme senare var hela fältet plockat till sista klasen på totalt ca 5000 liter och det var dax för hemfärd.
En timmes vila hos mig och sedan gick de iväg igen för vingårdsvisning.
Det blev provning av lite vitt och information om hur gården kommit till, vilka druvsorter som bäst trivdes i markerna samt hur man kan odla utan att behöva ta till besprutning.
Kvällen avslutades med värdparet med middag med gårdens snaps, vitt och rött vin. Min ägarinna köpte sig även ett glas glögg som hon intog kallt.
Sedan fortsatte kvällen hos mig i lugnare tempo med Malibu’s ägare.
Idag tog mina ägare en förmiddags promenad till pittoreska Arild.
Nu rullar vi sakta mak hemåt till västkusten från skånska Arild och för en ny arbetsvecka.
Trevlig att man betalar för att jobba några timmar. Vi var där med HBK och plockade druvor.
Ja visst är vi lite knäppa 🙃 Att betala för anat få jobba 🙄😂 Men vi njöt hela dagen och kan tänka oss att göra om det 🤭😂
Men va kul att få vara med om. Fast det normala är ju ändå att få betalt för jobb…. 🤔 Hm…. Ja…. Normalt ja….. Men…..
Hihi
Ja man kan ju undra hur man är funtad 🤭😂
👍